Nanomateriały w kosmetykach

Kobieta/mężczyzna: dla kobiet, dla mężczyzn

Nowo tworzone regulacje prawne dotyczące nanomateriałów stosowanych w produktach kosmetycznych mają zostać upublicznione przez Komisję Europejską w najbliższych dniach. Konstruowane obecnie przepisy wejdą w życie w krajach należących do Unii Europejskiej za około trzy lata, donosi "Chemistry World".

Nanotechnologia - dziedzina nauki zajmująca się tworzeniem nowoczesnych materiałów, które zbudowane są z elementów o nanometrycznej wielkości (gdzie jeden nanometr to miliardowa część metra) - istnieje od kilkunastu lat, a jej efekty czyli produkty modyfikowane nanomateriałami można bez problemów kupić w większości sklepów.

Nie od dziś wiadomo, iż regulacje prawne zazwyczaj podążają z pewnym opóźnieniem za rzeczywistością - tak też jest w przypadku przepisów, które mają regulować możliwość wykorzystania osiągnięć nanotechnologii i chemii materiałowej w produktach kosmetycznych.

W najbliższym tygodniu planowane jest opublikowanie przez Komisję Europejską projektu regulacji prawnych dotyczących wykorzystania nanomateriałów w kosmetykach. Przepisy te zostały włączone do 397 stronicowego dokumentu dotyczącego szeroko rozumianego problemu produkcji kosmetyków.

Według nowo powstających przepisów obowiązkiem producenta będzie jasne poinformowanie konsumenta o zawartości nanododatków w kosmetykach. Na etykietach, ma być wydrukowany skład chemiczny preparatu, a każda substancja chemiczna będąca w postaci nano ma zostać wypunktowana poprzez dodanie w nawiasie słowa "nano".

Co więcej, przepisy jasno określają, które cząstki należą do nanomateriałów. Definicja nanopreparatów zawarta w dokumencie, zakłada iż każda cząstka (jedno lub więcej wymiarowa) mająca wielkość od 1 do 100 nanometrów należy do grupy nanododatków.Ponieważ nanotechnologia rozwija się w bardzo dużym tempie, a mechanizm legislacyjny jest stosunkowo powolny, w opracowywanych przepisach zawarta jest również informacja, iż definicja nanopreparatów może ulec zmianie wraz ze ewolucją produktów wytwarzanych przez nanotechnologów, czy chemików.

Komisja Europejska zakłada, iż dodatkowe informacje na opakowaniu skierowane do konsumentów, przyczynią się do zwiększenia świadomości nabywców, którzy będą mogli dokonać wyboru odpowiedniego dla siebie preparatu kosmetycznego poprzez porównanie składu chemicznego. (PAP)


ostatnia zmiana: 2009-12-01
Komentarze
Polityka Prywatności