- Skóra wrażliwa

Jakie są cechy skóry wrażliwej?

Skóra wrażliwa reaguje bardziej gwałtownie niż skóra normalna - jest nadwrażliwa. 6.gifCharakterystyczne dla niej jest uczucie szczypania, przegrzania, kłucia i (rzadziej) swędzenia.

Uczucie dyskomfortu, któremu niekiedy towarzyszy zaczerwienienie, wydaje się być nadmierną reakcją na bodźce różnego rodzaju, które zwykle nie powinny wywoływać podrażnienia: fizyczne (promieniowanie UV, gorąco, zimno, wiatr...), chemiczne (kosmetyki, mydło, woda, zanieczyszczenia...), psychologiczne (stres, emocje) i hormonalne (cykl menstruacyjny).

Skóra wrażliwa reaguje na bodźce, które nie wywołują reakcji o osób o innym rodzaju skóry. Ta nadwrażliwość jest wynikiem obniżenia progu tolerancji skóry.
Im bardziej wrażliwa skóra, tym niższy próg tolerancji.

Za obniżenie progu tolerancji, a w rezultacie zwiększoną wrażliwość skóry, odpowiedzialne są dwa główne czynniki:

Po pierwsze, w przypadku skóry wrażliwej naskórek nie spełnia prawidłowo swojej funkcji ochronnej. Skóra staje się odwodniona, a przede wszystkim wzrasta ryzyko wniknięcia czynników podrażniających w jej głąb.

Po drugie, skóra wrażliwa cechuje się nadmierną produkcją wolnych rodników, połączoną z nadmiernym wydzielaniem cytokin, cząsteczek prozapalnych.

źródło: Bioderma

Polityka Prywatności