- Skóra sucha

Jakie są cechy skóry suchej?

Skóra sucha łączy uczucie ściągnięcia z mniejszym lub większym stopniem wysuszenia skóry.

Jest kilka typów wysuszenia skóry:

• Wysuszenie przejściowe lub trwałe, spowodowane czynnikami zewnętrznymi: warunkami klimatycznymi 8.gif(mróz, wiatr, nagłe zmiany klimatu), kosmetycznymi (częste mycie produktami zawierającymi detergenty, stosowanie kosmetyków podrażniających lub wysuszających).

• Wysuszenie związane ze stosowaniem leków miejscowych (leczenie przeciwtrądzikowe lub przeciwzmarszczkowe) lub doustnych (leczenie przeciwtrądzikowe lub zmniejszające poziom cholesterolu...).

• Trwałe wysuszenie związane z naturalnym procesem starzenia się skóry. Skóra staje się zmęczona i szorstka. Naskórek staje się cieńszy w miarę jak proces wymiany komórek ulega spowolnieniu, a warstwa rogowa grubieje.

Jak pielęgnować skórę suchą?

Oprócz rad dermatologa powinieneś również zastosować poniższe środki ostrożności:

Myj twarz raz lub dwa razy dziennie łagodnym środkiem myjącym przeciwdziałającym odwodnieniu.

Delikatnie osuszaj skórę, nie trąc tylko przykładając do niej ręcznik.

Stosuj środek nawilżający i nawadniający, aby zmniejszyć uczucie ściągnięcia i chronić skórę przed szkodliwym wpływem środowiska zewnętrznego.

Unikaj przegrzanego powietrza w zamkniętych pomieszczeniach.

Pamiętaj, aby odpowiednio nawadniać skórę. Pij 1,5 litra wody dziennie (o ile lekarz nie zaleci inaczej).

Jakie są cechy skóry bardzo suchej i swędzącej?

Charakteryzuje się intensywnym, przewlekłym wysuszeniem, które niekiedy może powodować swędzenie. Ten typ wysuszenia skóry jest częsty u dzieci: w krajach rozwiniętych cierpi na nie niemal 10% dzieci poniżej 10 roku życia.

Powyższe wysuszenie skóry wynika z przepuszczalności warstwy rogowej, spowodowanej brakiem lipidów. Ta nieprawidłowość prowadzi do nadmiernego wyparowywania wody obecnej w organizmie, zgromadzonej na powierzchni skóry. Skóra nie może dłużej pełnić skutecznej roli ochronnej i nie może dłużej bronić organizmu przed szkodliwym wpływem środowiska zewnętrznego. Staje się nadmiernie przepuszczalna i pozwala, aby do organizmu przedostawały się cząsteczki z zewnątrz. Wśród nich są alergeny, które powodują stany zapalne, często z towarzyszeniem swędzenia. Drapanie się może powodować zmiany, które pogarszają uszkodzenie skóry. Staje się ona jeszcze bardziej przepuszczalna dla alergenów i może pojawić się ostry stan zapalny.

Opisany typ intensywnego, przewlekłego wysuszenia skóry nazywa się Atopowym Zapaleniem Skóry (w skrócie AZS) i rozwija się w występujących naprzemiennie fazach zapalnych i okresach remisji.

Zidentyfikowano trzy główne typy alergenów środowiskowych odpowiedzialnych za ostre reakcje zapalne:

alergeny wziewne: roztocza, pyłki, sierść kota i psa, pióra...

alergeny pokarmowe

alergeny kontaktowe: nikiel, perfumy...

źródło: Bioderma

Polityka Prywatności