Certyfikat wystawiony przez naturę

Kobieta/mężczyzna: dla kobiet

Wzrost świadomości ekologicznej sprawił, że coraz częściej sięgamy po produkty przyjazne naturze, w tym po eko kosmetyki. O tym, czy produkt jest naturalny nie świadczy jednak tylko informacja na opakowaniu, lecz certyfikat wydany przez uznaną instytucję.

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych znaków na świecie jest EcoCert, którym odznaczona została między innymi linia kosmetyków naturalnych „beECO” marki FLOSLEK.

Instytucje certyfikujące
Wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, którzy chcą mieć pewność, że produkty, których używają są całkowicie bezpieczne, powstaje coraz więcej niezależnych ośrodków wydających certyfikaty. Zajmują się one badaniem składu i jakości kosmetyków ekologicznych. Każdy producent, który pozytywnie przejdzie testy i otrzyma certyfikat, informuje o tym na opakowaniach. Dzięki temu możemy się zorientować, czy wybrany przez nas kosmetyk spełnia wysokie normy, jakie stawia się produktom ekologicznym.

Kosmetyki „naturalne” oraz „naturalne i organiczne ”
W przypadku EcoCertu wyróżniane są dwa rodzaje certyfikowanych kosmetyków. Są to kosmetyki naturalne (natural cosmetic) oraz naturalne i ekologiczne (natural and organic cosmetic). By dany produkt uzyskał pierwszy z wymienionych tytułów, minimum 95% jego składników musi być pochodzenia naturalnego i może zawierać maksymalnie 5% składników syntetycznych. Certyfikat kosmetyku naturalnego i organicznego otrzymają produkty, których minimum 95% składników jest pochodzenia naturalnego oraz przynajmniej 50% surowców naturalnych pochodzi z upraw ekologicznych. Również taki produkt może zawierać maksymalnie 5% składników syntetycznych.

Ściśle określone wymagania
Dla obu wspomnianych klas kosmetyków obowiązują pewne wspólne wymagania. Zakazane jest stosowanie surowców modyfikowanych genetycznie. Te pochodzenia zwierzęcego mogą być uzyskiwane tylko ze zwierząt żywych (np. mleko, miód). Obowiązuje również zakaz testowania produktu końcowego na zwierzętach, jak również stosowania syntetycznych substancji zapachowych i barwiących, sztucznych tłuszczy, olejów, silikonów, parafiny i innych substancji uzyskiwanych przy destylacji ropy naftowej oraz stosowania emulgatorów PEG (Polyethylene glycol, glikol polietylenowy). EcoCert dopuszcza kilka naturalnych substancji konserwujących, takich jak kwas benzoesowy, kwas mrówkowy, kwas sorbinowy, salicylowy i ich sole. Sterylizacja surowców i gotowego kosmetyku w drodze radioaktywnego naświetlania jest niedozwolona.
Wymagane jest, aby na każdym certyfikowanym produkcie była podana ilość składników pochodzenia naturalnego oraz ilość składników pochodzących z kontrolowanych upraw ekologicznych.

EcoCert dla marki FLOSLEK
Jedną z firm w Polsce, której produkty zostały odznaczone certyfikatem EcoCert jest Laboratorium Kosmetyczne FLOSLEK. Linia kosmetyków beECO marki Floslek przeszła długi proces certyfikacji i została zaliczona do grupy produktów „naturalnych i organicznych”. Zgodnie z normami EcoCert surowce naturalne, które weszły w skład kosmetyków, pochodzą z ekologicznych upraw, na których nie były stosowane nawozy sztuczne. Receptury kosmetyków z linii „beECO” są oparte na wyciągach z unikalnych ziół alpejskich: Gorysz miarz (Peucedanum ostruthium), Szanta zwyczajna (Marrubium vulgare), Artemisia Umbelliformis oraz Hyzop lekarski (Hyssopus officinalis). Do ich produkcji nie użyto składników modyfikowanych genetycznie ani syntetycznych substancji zapachowych i barwiących. Kosmetyki beECO nie zawierają także żadnych substancji otrzymywanych podczas destylacji ropy naftowej ani emulgatorów PEG. Produkty nie były testowane na zwierzętach. Znak EcoCert potwierdza ich czystość ekologiczną oraz wysoką jakość, co czyni kosmetyki linii beECO marki FLOSLEK bezpiecznymi i godnymi zaufania.


data ostatniej modyfikacji: 2011-05-11 18:38:04
Komentarze
Polityka Prywatności