Nowości kosmetyczne

Kategoria

Wpatrzeni w monitor ze szkodą dla wzroku

Kategoria: zdrowie - Ciało
Kobieta/mężczyzna: dla kobiet

Spędzanie długich godzin przed komputerem nie wpływa korzystnie na nasz wzrok. Co zrobić, gdy oczy są zaczerwienione i zaczynają piec?

Według okulistów nie powinno się pracować bezpośrednio przy monitorze komputera ponad 5 godzin. Ale coraz więcej zawodów stale wymaga pracy przy komputerze, z czego 75 procent skarży się na uporczywe pieczenie i swędzenie oczu oraz uczucie piasku pod powiekami. Z czasem w trakcie patrzenia pojawiają się rozmazane nieostre kształty gorsze postrzeganie kolorów. Takich objawów nie wolno lekceważyć, bo bardzo szybko mogą przerodzić się w poważniejszą chorobę wzroku.

Gdy oko piecze i swędzi
Śliska gałka oczna umożliwia zmiany kąta widzenia oka bez ruszania głową, nie pracują normalnie mięsnie karku. Przed monitorem rzadziej mrugamy, co prowadzi do wysuszania się oczu, narażonych mocniej na zakażenia, kurz i zarazki. Coraz rzadziej pojawiające się łzy nie nadążają z wytwarzaniem bariery bakteriobójczej. W ten sposób możemy łatwo doprowadzić do zapalenia rogówki i spojówki. Gdy bagatelizujemy problem, , w kącikach powiek zaczyna gromadzić się wydzielina. W zaawansowanych przypadkach może pojawić się światłowstręt.

Kto jest najbardziej narażony na problemy ze wzrokiem?
Na choroby wzroku duży wpływ na środowisko i charakter pracy oraz współwystępowanie innych schorzeń. Większe prawdopodobieństwo występuje u osób z przewlekle powtarzającymi się zapaleniami spojówek, u cukrzyków, osób mających trądzik, oraz u osób z zaburzeniami pracy tarczycy.

W ciągu 24 godzin tracimy ponad pół grama łez. Co robić, gdy ich brakuje?

”sztuczne łzy”
Są dostępne w aptekach bez recepty. Pamiętajmy, że niezwykle trudno jest stworzyć preparat, który dorówna naturalnej łzie. „Sztuczne łzy” to woda, substancje czynne i konserwanty.

Popraw wzrok tym, co na talerzu
Aby oczy były w dobrej kondycji powinniśmy zadbać o dietę korzystną dla oczu. W codziennym jadłospisie nie powinno zabraknąć produktów, które zawierają witaminy: A (retinol)Prowitaminę A (betakaroten)Witaminę B2 (ryboflawina)
Witaminę E. Witaminy C i E - wykazują silne działanie antyoksydacyjne, dzięki czemu zapobiegają szkodliwemu wpływowi wolnych rodników, na których działanie szczególnie narażony jest narząd wzroku.

Inne niezwykle ważne dla wzroku składniki to cynk, magnez, selen i miedź obecne w ciemnym pieczywie, kaszy gryczanej, mięsie, jajach, roślinach strączkowych, fasoli, grochu, owocach morza, ryżu.
Dla prawidłowej pracy oka niezbędne są luteina i zeaksantyna - gromadzą się one wybiórczo w siatkówce oka, szczególnie w plamce żółtej, gdzie pełnią funkcję naturalnego filtra ochronnego zabezpieczającego siatkówkę przed szkodliwym działaniem promieniowania UVA i UVB.
Znajdziemy luteinę w brukselce, kapuście, kukurydzy, szpinaku, zielonym groszku i żółtkach jaj.

Przyjazne suplementy
Doskonałym uzupełnieniem codziennej diety o składniki wpływające na dobrą kondycję wzroku jest przyjmowanie suplementu diety Vislea. To bogaty w składzie preparat zawiera: nie tylko luteinę i zeaksantynę, ale także olej rybi, witaminy C i E, cynk, mangan, miedź i selen, witaminy B1, B2, B3, B6, B9, B12, trokserutynę.
Dlaczego suplementacja a nie dieta?
Powód jest bardzo prosty. Gdybyśmy chcieli w naturalny sposób dostarczyć sobie w pożywieniu taka ilość substancji odżywczych, która mieści się w jednej kapsułce VISLEA musielibyśmy dziennie zjeść np. 2,8 kg marchwi, 1 kg czosnku, 200 g malin, orzechów i suszonych brzoskwiń, 100 gram masła, 600 g sałaty i 100 g wątróbki!

Ćwiczmy mięśnie, ćwiczmy wzrok
Raz na pół godziny zróbmy ćwiczenia wzroku, popatrzmy na przedmiot leżący bardzo daleko. Następnie szybko spójrzmy w górę i w dół oraz na boki. Na koniec, przez kilka sekund intensywnie mrugajmy.

Higiena pracy przy monitorze
Oczy też potrzebują odpowiedniej dawki tlenu i wilgoci. Zadbajmy o nawilżanie pomieszczeń, systematycznie wietrzmy pokój w którym przebywamy.
Dobierzmy odpowiednią wielkość monitora, zachowajmy należytą odległości, utrzymujmy monitor w czystości, dobrze dobierzmy oświetlenie i kolory w programach komputerowych i miejscu pracy, szczególnie wskazana jest zieleń.

dodane przez Marttom


data ostatniej modyfikacji: 2012-10-15 15:32:31
Komentarze

Nauka języka za granicą
boks_2015_uniwersalny.jpg

Przegląd uczelni w Polsce
WSEiTszczecin_220.jpg
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura
miniatura
miniatura
Polityka Prywatności