Pękające pięty to dolegliwość, z którą boryka się wiele kobiet. To problem nie tylko estetyczny, ale i zdrowotny. Najczęściej dostrzegamy go jednak wtedy, gdy na dworze robi się ciepło i zaczynamy nosić odkryte obuwie. Sucha i zrogowaciała skóra nie prezentuje się dobrze nawet w najmodniejszych sandałkach. W walce z tą trudną dolegliwością bardzo ważna jest cierpliwość i konsekwencja, przejawiająca się w regularnej pielęgnacji nie tylko w specjalistycznym gabinecie, ale i w warunkach domowych.
Przyczyną pękania pięt może być niewłaściwa pielęgnacja, noszenie źle dobranego obuwia, niedobory witaminy A, a także zła przemiana materii czy nadwaga. Z problemem tym borykają się najczęściej osoby starsze i diabetycy, ale także ludzie młodzi, częściej kobiety niż mężczyźni. Pęknięcia mające charakter szczelin w warstwie zrogowaciałej naskórka to jedne z łagodniejszych przypadków. Dużo groźniejsze dla zdrowia naszych stóp są rozpadliny, które dochodzą do skóry właściwej - mogą bowiem krwawić i ropieć. W takim stadium konieczna jest wizyta u podologa.
Domowa pielęgnacja suchych i pękających pięt
W walce z suchymi i pękającymi piętami bardzo istotna jest regularna, domowa pielęgnacja. Zabieg rozpoczynamy od krótkiej kąpieli stóp (3 do maksymalnie 5 minut). Następnie za pomocą tarki do stóp usuwamy zrogowaciały naskórek. Pamiętajmy, aby tę część zabiegu wykonywać wyłącznie w kierunku równoległym do pęknięć. Na zakończenie pielęgnacji nakładamy na stopy maskę, używając preparatu przeznaczonego do zrogowaciałej, popękanej, wysuszonej i szorstkiej skóry. Bardzo dobrze sprawdzi się maść Gehwol Schrunden. Na stopy nakładamy grubą warstwę kosmetyku, a następnie owijamy je przezroczystą folią i wkładamy w miękkie, bawełniane skarpety. Maska powinna działać przez minimalnie 30 minut. Po zabiegu wycieramy stopy papierowym ręcznikiem.
Zabieg wykonujemy raz w tygodniu, aż do uzyskania pożądanych efektów. Dodatkowo każdego dnia, rano i wieczorem, stosujemy kremy przeznaczone do suchej skóry, np. Gehwol Lipidro.