Podstawowe zadanie szamponu to oczyszczenie włosów i skóry głowy, usunięcie złuszczonego naskórka, środków do stylizacji oraz wszelkich innych zanieczyszczeń. Ponadto szampon służy kondycjonowaniu włosów, dostarcza im podstawowych składników odżywczych, jest wstępem do właściwej pielęgnacji, która kryje się pod postacią odżywki, maski, itp.
Dobry szampon to szampon właściwie dobrany do potrzeb włosów i skóry głowy. Bez "złego" silikonu, parabenów, SLS i glikolu propylowego. Lekki, tak by nie obciążał włosów, dzięki czemu fryzura będzie bardziej podatna na układanie. Ważna jest też konsystencja i zapach, tak by zabiegi na włosy były przyjemnym doznaniem.
Jak dobrać odpowiedni szampon? Na co należy zwracać uwagę przede wszystkim?
Istotne są dwie rzeczy, z jednej strony potrzeby samego włosa, z drugiej stan skóry głowy. Włos może być suchy, łamliwy i potrzebować dużej dawki składników regeneracyjnych, natomiast skóra głowy może mieć skłonność do przetłuszczania, łupieżu, czy też problem może dotyczyć nadmiernego wypadania. W takim przypadku musimy działać dwutorowo, problemy skóry głowy rozwiąże odpowiedni szampon, z suchymi i łamliwymi końcami upora się natomiast silnie regenerująca odżywka.
W przypadku pielęgnacji włosów ważna jest też sezonowość. Szczególnie latem warto zaopatrzyć się w szampon z dodatkową porcją ochrony przed niekorzystnym działaniem promieni UV. Taką ochronę zapewniają np. szampony Biovax Glamour Caviar oraz Biovax Glamour Gold.
Który szampon wybierać - ten z silikonami czy bez? Czy lepiej unikać parabenów, SLS (Sodium Laureth Sulfate), glikolu propylowego? A jeśli tak, to dlaczego?
Kwestia silikonu notorycznie powraca w rozmowach z moimi klientkami, często słyszę od nich, że nie wyobrażają sobie produktów bez silikonu, bo te wygładzają włos i fryzura lepiej się układa. Należy jednak pamiętać, że silikon nie wpływa na strukturę włosa, nie poprawia jego stanu, jedynie okleja go szczelnie z zewnątrz, uniemożliwiając tym samym jego regenerację, włosy pokryte silikonem trudniej też poddać zabiegowi koloryzacji.Ważne są także same właściwości silikonu, konkretnie jego łatwość wymywania się z włosa. Najniebezpieczniejsze są silikony nierozpuszczalne w wodzie (Cyclomethicone, Cyclopentasiloxane, Trimethylsilylamodimethic, Trimethylsiloxysilicates). Ich usunięcie wymaga głębokiego oczyszczania włosowych łodyg, z użyciem silnych detergentów zawierających siarczany. Jak widać, właściwe użytkowanie szamponów z silikonem wymaga sporej wiedzy.
Jakich szamponów powinniśmy unikać?
Szamponów specjalistycznych, oczywiście gdy nie ma przesłanek do ich zastosowania. Na przykład codzienne stosowanie szamponu oczyszczającego jej błędem, gdyż źle wpłynie na stan włosa, nadmiernie go przesuszy, wymyje kolor. Z drugiej strony okazjonalne używanie szamponu oczyszczającego jest koniecznością, gdy używamy produktów z silikonem lub stosujemy duże ilości środków do stylizacji włosów (lakiery, pianki).
Czy drogie szampony są lepsze od tych tańszych?
Liczy się skład produktu, nie jego cena. Jeśli szampon jest bezpieczny dla włosów, nie zawiera szkodliwych składników, natomiast w swoim składzie ma jak największą ilość naturalnych komponentów (ekstrakt z henny, olej ze słodkich migdałów, itp.), jest wzbogacony o witaminy z grupy B, czy też witaminę E, które chronią włosy, bądź też zawierają kolagen, lizynę i niezbędne dla włosów biopierwiastki (glin, cynk, miedź, potas, magnez), jest to produkt godny polecenia.